- Online only
- On sale!
Ver. 3.0.0 - July 26, 2026
Vee's House Roast Business XL (15 x 1Kg)
Minimum purchase: 15Kg!
Our regular price: 474,00€. You save 10%
Blend of very mild gourmet coffees from Latin America. A coffee for every occasion. Medium body
Our "House Roast" consists of a balanced blend of mild and aromatic gourmet coffees from Latin America (Central American Blend). It is velvety and wholesome, with sweet, nutty and fruity aromas and low acidity - an excellent coffee for breakfast and for all days.
Medium body
Serving recommendations: Filter coffee, Espresso, Cappuccino, Latte Macchiato

801-0-0
Data sheet
- Organically grown
- No
- Decaffeinated Coffee
- No
- Roast
- 3 Brown
- Aroma
- 3 ***
- Body
- 3 Medium body
- Fruity flavors
- 1 ●○○○○
- Nutty flavors
- 3 ●●●○○
- Chocolaty flavors
- 1 ●○○○○
- Spicy flavors
- 1 ●○○○○
- Sweet flavors
- 2 ●●○○○
- Smoky flavors
- 0 ○○○○○
- Aroma details
- mild, nuts
Specific References
- EAN13
- 4260338298012
Manufacturer information
Registered Trade Name: Vee's Kaffee GmbH
Registered Trade mark: Vee's Kaffee
Rotwandweg 3
82024 Taufkirchen
Germany
82024 Taufkirchen
Germany
Email: info@vees-kaffee.de
Phone: +49-89-22880024
Responsible Person:
Hans-Wolfram Tismer
11 other products in the same category:
Vee's Gourmet Roast Business XL (15 x 1Kg)
€459.00(€30.60 / kg)
Vee's Organic PERU - Inca Gold Business XXL (24 x 1Kg)
€726.24(€30.26 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast Business XL (15 x 1Kg)
€513.00(€34.20 / kg)
Vee's Gourmet Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€693.60(€28.90 / kg)
Vee's Organic PERU - Inca Gold Business XL (15 x 1Kg)
€513.00(€34.20 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast d'Oro Business XXL (24 x 1Kg)
€807.84(€33.66 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast d'Oro Business XL (15 x 1Kg)
€534.60(€35.64 / kg)
Vee's House Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€644.64(€26.86 / kg)
Vee's PAPUA NEUGUINEA - Organic Wild Blue Mountain Business XXL (24 x 1Kg)
€726.24(€30.26 / kg)
Vee's PAPUA NEUGUINEA - Organic Wild Blue Mountain Business XL (15 x 1Kg)
€480.60(€32.04 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€775.20(€32.30 / kg)
Customers who bought this product also bought:
Vee's Original Espresso Cup
From €5.90(€5.90 / pc.)




















