Vee's Organic GUATEMALA - Huehuetenango
Powerful taste, with fruity aromas of stone fruits and milk chocolate. From controlled organic cultivation. Certified organically cultivated coffee [DE-ÖKO-001]. Medium body
Vee's Organic GUATEMALA - Huehuetenango
In Guatemala, the best-known coffee-growing areas are Antigua and, in up north, Huehuetenango, (pronounced way-way-tenango). In the extreme northern region of Huehuetenango, vertiginous elevations and limestone soils make for a strong and distinctive coffee, one of the best coffees in the world. It captivates with its lush richness and aromas reminiscent of stone fruits of spring and summer (cherries, plums, mirabelles), as well as characteristic hints of milk chocolate. The very hard and aromatic beans ripen very slowly at altitudes up to 1800m and form a lot of sugars and fats, which are transformed into aromatic oils during intense roasting that characterize the unmistakable aroma.
Certified organically cultivated coffee [DE-ÖKO-001]
Full body
Serving recommendation: filter coffee, espresso, cappuccino, latte macchiato

Data sheet
- Organically grown
- Yes
- Decaffeinated Coffee
- No
- Roast
- 4 Dark brown
- Aroma
- 5 *****
- Body
- 5 Full body
- Fruity flavors
- 4 ●●●●○
- Nutty flavors
- 1 ●○○○○
- Chocolaty flavors
- 4 ●●●●○
- Spicy flavors
- 1 ●○○○○
- Sweet flavors
- 3 ●●●○○
- Smoky flavors
- 0 ○○○○○
- Aroma details
- Single origin
- Yes
Specific References
- EAN13
- 4260338291594
Manufacturer information
82024 Taufkirchen
Germany
Hans-Wolfram Tismer
You might also like
Vee's Trial Pack 5: Organic coffees from controlled ecological cultivation
Our previous price €53.00 €47.70(€38.16 / kg)
16 other products in the same category:
Vee's Organic ETHIOPIA - Mocca Yirgacheffe (Vee's ÄTHIOPIEN - Mocca...
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's Organic PERU - Geisha Blend
From €14.90(€59.60 / kg)
Vee's Organic French Roast - Decaffeinated
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's Organic COLOMBIA - Decaffeinated
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's HAWAII KA'U RESERVE - Paradise Mountain
From €45.90(€183.60 / kg)
Vee's Organic ESPRESSO ROMA - *** Extra Fancy ***
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's PAPUA NEW GUINEA - Organic Wild Blue Mountain (Vee's PAPUA...
From €8.90(€35.60 / kg)
Vee's NEPAL - Organic Mount Everest Supreme "Plus"
From €14.90(€59.60 / kg)
Vee's Organic BALI BLUE MOON
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Organic TANZANIA - Kilimanjaro (Vee's Organic TANSANIA -...
From €10.50(€42.00 / kg)
Vee's Organic PERU - Inca Gold (Vee's Organic PERU - Inka Gold)
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's Trial Pack 5: Organic coffees from controlled ecological cultivation
Our previous price €53.00 €47.70(€38.16 / kg)
Vee's Organic SUMATRA
From €10.50(€42.00 / kg)
Vee's Organic COLOMBIA - Mild Highland Coffee (Vee's Organic KOLUMBIEN -...
From €9.20(€36.80 / kg)
Vee's Italian Roast d'Oro - DECAFFEINATED (Vee's Italiensche Röstung...
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Organic Italian Roast d'Oro (Vee's Espresso Italienische Röstung...
From €11.90(€47.60 / kg)
Customers who bought this product also bought:
Vee's Organic Italian Roast d'Oro (Vee's Espresso Italienische Röstung...
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Trial Pack 1: Specialties Blends
Our previous price €45.50 €40.95(€32.76 / kg)
Vee's Arabian Roast
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's BREAKFAST ROAST (Vee's FRÜHSTÜCKS RÖSTUNG)
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's CHRISTMAS BLEND
From €10.90(€43.60 / kg)
Vee's Trial Pack 5: Organic coffees from controlled ecological cultivation
Our previous price €53.00 €47.70(€38.16 / kg)
Vee's JAMAICA - Blue Mountain (Vee's JAMAIKA - Blue Mountain)
From €49.90(€199.60 / kg)
Vee's COLOMBIA - Mild highland coffee (Vee's KOLUMBIEN - Milder...
From €7.90(€31.60 / kg)
Vee's INDIA - Monsooned Malabar (Vee's INDIEN - Monsooned Malabar)
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's Organic ESPRESSO CREMA NAPOLI
From €10.50(€42.00 / kg)
Vee's CARIBBEAN - Santa Maria Salute (Vee's KARIBIK - Santa Maria Salute)
From €10.90(€43.60 / kg)
Vee's Trial Pack 3: Single Origin Coffees
Our previous price €52.50 €47.25(€37.80 / kg)
Viewed products
Vee's House Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€644.64(€26.86 / kg)
Vee's Gourmet Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€693.60(€28.90 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€775.20(€32.30 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast d'Oro Business XXL (24 x 1Kg)
€807.84(€33.66 / kg)
Vee's PAPUA NEUGUINEA - Organic Wild Blue Mountain Business XL (15 x 1Kg)
€480.60(€32.04 / kg)
Vee's Organic PERU - Inca Gold Business XXL (24 x 1Kg)
€726.24(€30.26 / kg)
Vee's Organic French Roast - Decaffeinated
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's GUATEMALA - Genuine Antigua "natural"
From €12.90(€51.60 / kg)









































