Vee's Organic ESPRESSO ROMA - *** Extra Fancy ***
Catucai - Bourbon - Mundo Novo - Icatu. Naturally mild gourmet espresso. Sweet aromas of caramel, vanilla and roasted nuts. Certified organically cultivated coffee [DE-ÖKO-001]. Full / medium body, mild and sweet.
Vee's Organic ESPRESSO ROMA - *** Extra Fancy ***
"Catucai - Bourbon - Mundo Novo - Icatu"
![]()
Vee's Espresso Roma "Extra Fancy" is a balanced mild espresso with profound sweetish aromas. The exquisite blend uses mainly coffee beans of the variety Arabica Yellow Bourbon, which is cultivated in the Cerrado region west of Sao Paulo.The coffee cherries are not bright red but mirabelle-yellow. The smaller but hard beans ripen slowly, store a lot of sugar and moisture and are suitable for a gentle but intense espresso roast, which reduces the acidity to zero and produces virtually no bitter substances. But we were not satisfied with that alone. Vee's Espresso Roma "Extra Fancy" is a velvety and naturally mild Grand-Cru-Espresso, which we have additionally refined with sweet and low-acid Grand-Cru coffees from Africa. A full-bodied espresso with lush, silk-like crema, great fullness and intense sweet aromas reminiscent of vanilla, caramel and roasted nuts.
Certified organically cultivated coffee [DE-ÖKO-001]
Full / medium body, mild and sweet
Serving recommendations: Filter coffee, espresso, cappuccino, latte macchiato

Data sheet
- Organically grown
- Yes
- Decaffeinated Coffee
- No
- Roast
- 4 Dark brown
- Aroma
- 5 *****
- Body
- 4 Full/Medium body
- Fruity flavors
- 3 ●●●○○
- Nutty flavors
- 5 ●●●●●
- Chocolaty flavors
- 2 ●●○○○
- Spicy flavors
- 2 ●●○○○
- Sweet flavors
- 4 ●●●●○
- Smoky flavors
- 0 ○○○○○
- Aroma details
- Very mild and sweet, vanilla, caramel, nuts.
- Single origin
- Yes
Specific References
- EAN13
- 4260338291570
Manufacturer information
82024 Taufkirchen
Germany
Hans-Wolfram Tismer
You might also like
Vee's Trial Pack 2: Espresso
Our previous price €49.30 €44.37(€35.50 / kg)
Vee's Original Espresso Cup
From €5.90(€5.90 / pc.)
Vee's Original Cappuccino Cup
From €6.90(€6.90 / pc.)
Vee's Original Caffè Latte Cup
From €7.90(€7.90 / pc.)
16 other products in the same category:
Vee's PAPUA NEW GUINEA - Organic Wild Blue Mountain (Vee's PAPUA...
From €8.90(€35.60 / kg)
Vee's Organic Italian Roast d'Oro (Vee's Espresso Italienische Röstung...
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Organic GUATEMALA - Huehuetenango
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's HAWAII KA'U RESERVE - Paradise Mountain
From €45.90(€183.60 / kg)
Vee's Organic COLOMBIA - Mild Highland Coffee (Vee's Organic KOLUMBIEN -...
From €9.20(€36.80 / kg)
Vee's Organic PERU - Inca Gold (Vee's Organic PERU - Inka Gold)
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's Organic BALI BLUE MOON
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Organic ETHIOPIA - Mocca Yirgacheffe (Vee's ÄTHIOPIEN - Mocca...
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's Italian Roast d'Oro - DECAFFEINATED (Vee's Italiensche Röstung...
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Trial Pack 5: Organic coffees from controlled ecological cultivation
Our previous price €53.00 €47.70(€38.16 / kg)
Vee's Organic TANZANIA - Kilimanjaro (Vee's Organic TANSANIA -...
From €10.50(€42.00 / kg)
Vee's Organic COLOMBIA - Decaffeinated
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's ORGANIC GALAPAGOS - San Cristóbal
From €13.60(€54.40 / kg)
Vee's Organic ESPRESSO CREMA NAPOLI
From €10.50(€42.00 / kg)
Vee's Organic PERU - Geisha Blend
From €14.90(€59.60 / kg)
Vee's Organic French Roast - Decaffeinated
From €9.90(€39.60 / kg)
Customers who bought this product also bought:
Vee's Original Cappuccino Cup
From €6.90(€6.90 / pc.)
Vee's Trial Pack 3: Single Origin Coffees
Our previous price €52.50 €47.25(€37.80 / kg)
Vee's COSTA RICA - Tres Rios
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's Organic SUMATRA
From €10.50(€42.00 / kg)
Vee's NEPAL - Organic Mount Everest Supreme "Plus"
From €14.90(€59.60 / kg)
Vee's ARABIAN MOKHA (Vee's ARABISCHER MOKHA)
From €13.90(€55.60 / kg)
Vee's Trial Pack 4: Exceptional coffees
Our previous price €49.30 €44.37(€35.50 / kg)
Vee's Organic COLOMBIA - Decaffeinated
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's Trial Pack 1: Specialties Blends
Our previous price €45.50 €40.95(€32.76 / kg)
Vee's ESPRESSO ROMA - *** Extra Fancy ***
From €9.50(€38.00 / kg)
Vee's PAPUA NEW GUINEA - Organic Wild Blue Mountain (Vee's PAPUA...
From €8.90(€35.60 / kg)
Vee's KENYA - Top Massai (Vee's KENIA - Top Massai)
From €10.90(€43.60 / kg)
Viewed products
Vee's Organic BALI BLUE MOON
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Organic Italian Roast d'Oro (Vee's Espresso Italienische Röstung...
From €11.90(€47.60 / kg)
Vee's Organic GUATEMALA - Huehuetenango
From €9.90(€39.60 / kg)
Vee's House Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€644.64(€26.86 / kg)
Vee's Gourmet Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€693.60(€28.90 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast Business XXL (24 x 1Kg)
€775.20(€32.30 / kg)
Vee's Espresso Italian Roast d'Oro Business XXL (24 x 1Kg)
€807.84(€33.66 / kg)
Vee's PAPUA NEUGUINEA - Organic Wild Blue Mountain Business XL (15 x 1Kg)
€480.60(€32.04 / kg)










































